טיפול בילדים בצל משבר הורים גרושים- מה חשוב לדעת?

September 12 2023spiderus_admin

תהליך גירושין איננו תהליך פשוט והוא לא פשוט אפילו יותר, כאשר ישנם ילדים המעורבים בו. ילדים לעולם לא ישמחו שההורים שלכם מחליטים להתגרש והדבר ישפיע על כל אחד מהם באופן כזה או אחר. חשוב מאוד שההורים יקבלו הכוונה בכל הנוגע להתנהלות מול הילדים שלהם בהליך הגירושין וזאת בכדי שהם לא יפגעו ממנו.

מעבר לכך, חשוב שהם ינהלו את הליך הגירושין בצורה מכבדת וראויה וזאת בכדי שהילדים לא יפגעו עוד יותר כתוצאה ממאבקים לא נעימים בין ההורים או מכך שההורים שמים את הילדים באמצע או משתמשים בהם ככלי שמטרתו היא לפגוע בצד השני.

ישנם מקרים שבהם לא די להתנהל בצורה נכונה מול הילדים בהליך גירושין ויש צורך לסייע להם בתקופה זו ואחריה באמצעות טיפול רגשי לילדים המוצע על ידי מטפל מוסמך ומקצועי.

כיצד ילדים מתמודדים עם הליך גירושין?

בגילאי הגן ובית הספר, לא פעם ילדים אשר ההורים שלהם מתגרשים יחוו רגרסיה מבחינה התפתחותית- ישנם כאלה שיחזרו למצוץ אצבע, אחרים יחזרו להרטיב. הרגרסיה למעשה מצביעה על מצוקה שהם חווים. מעבר לכך הם יכולים לחוות עוד מגוון רחב של תחושות שונות לרבות: בלבול, חרדה, התפרצויות זעם, תוקפנות, סיוטים בלילה ועוד. לא פעם ילד בגילאי בית ספר יהיה בתקופה זו הרבה יותר מעורב בתגרות אלימות בבית הספר.

מדובר למעשה על תקופה שבה הילדים חווים רגשות לא פשוטים בשל החלטת הוריהם להתגרש, כאשר הרגשות הללו והמצוקה שהם חווים וכן, הרגשת הכעס שהם חשים כלפי ההורים או אחד מהם, יוצאים בהתנהגות שלילית. במקרה הזה חשוב ביותר לסייע לילד עם טיפול שיעשה לו סדר בדברים, יאפשר לו לבטא את הרגשות שלו בצורה נכונה ויקל עליו.

כיצד ילדים בטרום גיל ההתבגרות ובגיל ההתבגרות מתמודדים עם הליך גירושין?

ילדים מתבגרים לרוב ינסו לתפוס צד כלשהו בכדי להרגיש שהם שולטים על הסיטואציה, דבר שבוודאי יכביד עליהם. אחרים יעדיפו להתעלם מהמצב. ישנם ילדים שיתחילו לחוות קשיים חברתיים דווקא בתקופה זאת. בגיל ההתבגרות הילדים שלכם עלולים להגיע אתכם לעימותים בנוגע למצב או בכלל, לא לדבר אתכם כלל ואף להגיע למצב של התנהגות קיצונית לרבות: שימוש בסמים ואלכוהול ועוד. גם בגילאי ההתבגרות חשוב מאוד לשים לב למצבו של הילד שלכם ולסייע לו בדרכים שונות.

כיצד תעזרו לילדים שלכם להתמודד עם הליך גירושין?

אם החלטתם להתגרש, עליכם להקדיש את מלוא תשומת הלב להתמודדות של הילדים שלכם עם המצב. חשוב שתעשו את התהליך בצורה מכבדת, תדברו עם הילדים ותבהירו להם שהגירושין אינם מעידים על אי אהבתם אליהם ושהם תמיד יישארו ההורים האוהבים שלכם. מעבר לכך, חשוב ביותר שלא תנהלו הליך גירושין מכוער כאשר הילדים שלכם רואים זאת

דבר חשוב נוסף הוא לפנות לגורם מקצועי שיסייע בכל מקרה שבו אתם שמים לב שהילד שלכם זקוק לזה. אם אתם מתגוררים בחיפה, כדאי שתחפשו פסיכולוג ילדים בחיפה שיעניק לילד שלכם את האפשרות להתמודד בצורה הטובה ביותר עם הליך הגירושין.

Share: